Obecność umarłych

Opis książki

Książka “Obecność umarłych” autorstwa Simon Beckett opowiada o antropologu sądowym. David był członkiem ekipy dochodzeniowej, która prowadziła śledztwo w sprawie serii okrutnych morderstw. Schwytano morderce, który przyznał się do winy. Nie odnaleziono jednak zwłok ofiar. Jedynym tropem było wrzosowisko w Anglii, gdzie prawdopodobnie zostały zakopane ofiary. Wszystko wydaje się być skończone, jednak seryjny morderca ucieka z więzienia i postanawia dopaść tych, którzy dawniej uczestniczyli w śledztwie i doprowadzili go przed oblicze sprawiedliwości. Doktor Hunter, pogrążony w osobistej tragedii, znów znajduje się w epicentrum wydarzeń. Zdaje sobie sprawę, że prawda o głośnej sprawie sprzed lat jest zupełnie inna niż się wydaje. Po latach koszmar zaczyna się od nowa, tylko zabójca zmienia ofiary. Szykuje odwet za wszystko co mu się przytrafiło, choć wszystko to nie wina Huntera. On jednak się nie poddaje i za wszelką cenę chce znaleźć prawdę.

Dr. Hunter musi wrócić do sprawy, która nie jest taka oczywista, jak by się wydawało. Nie wszystko jest takie jak myślimy, nie znamy wszystkich ludzi i nie da się ich poznać. Nie wszystko udaje się Davidowi, nie ma nadzwyczajnych zdolności, choć może przypominać Sherlocka Holmesa. Poznajemy historie człowieka, który miał za zadanie znaleźć winnego. Nie on zadał ból innym ludziom, ale to on jest winny oczami mordercy.

Intrygujące sposoby określania śmierci i żerujące na zwłokach różne rodzaje owadów. Idealnie wykreowani bohaterowie, specyficzne zachowania. Wszystko pozwala nam poczuć zupełnie inną rzeczywistość. Poznajemy obowiązki antrypologa, który jest zupełnie inny niż reszta.

Morderca, który ucieka z więzienia i bez żadnej pomocy planuje zemstę na ludziach, którzy uznali go za winnego. Jest to trochę mało prawdopodobne. Oczywiście zdarzają się takie przypadki, ale rzadko więzień ucieka z aresztu. Oprawca uznaje za cel odebranie to co mu zabrano. Pragnie zagarnąć wolność tym, którzy go osądzili.

Ocena utworu

Historia zwyczajna jeśli chodzi o kryminał. Utwór wyróżnia przede wszystkim wyrazistość bohaterów, pouczenia kryminalistyczne oraz przeszłość Huntera. Książka z jednej strony rewelacyjna, trzymająca w niepewności, napisana świetnym stylem. Z drugiej strony utwór nad wyraz zwyczajny, czasami nudny. Poczucie grozy, które towarzyszy czytelnikowi od pierwszej do ostatniej strony książki oraz tajemniczość w wyjaśnieniu sprawy karze nam zostać i przeczytać do końca. Utwór idealny na jesienny wieczór, kiedy pada deszcz za oknem.

Informacje o autorze


Simon Beckett pisze książki kryminalistyczne, sensacyjne oraz czasopisma i thrillery. Urodzony 20 kwietnia 1968 brytyjski dziennikarz i pisarz. Znany jest z takich utworów jak “Chemia śmierci”, “Zapach śmierci” lub “Niespokojni zmarli”.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com