Bibliotekarka z Auschwitz

Opis książki

Książka Antonio G. Iturbe opowiada o młodej dziewczynie, która trafia do obozu rodzinnego. Miejsce gdzie rodziny mogły mieszkać razem, a nie zostać rozdzielone w gettcie. Młoda Dity postanawia ryzykować swoje życie i postanawia przemycać książki do nowych kryjówek, a jednocześnie pozwalać je czytać innym uwięzionym. W obozie działa też tajna szkoła, żadnych tablic, żadnych i tylko wiedza starszych osób. Ich szept nauczał młodych, którzy nie zaznali jeszcze życia. Historia Fredy Hirsch, opiekuna dzieci z bloku 31. To jedyny blok, gdzie nie zginęło żadne dziecko. Chociaż uratował dzieci, to każdy człowiek ma jakiś sekret. Tajemnica, o której dowiedziała się czternastoletnia bohaterka utworu. Dity trudno jest utrzymać tajemnice w sekrecie. Dodatkowo musi uporać się z żelaznymi zasadami obozu i być strażniczką książek. Musi ufać tylko sobie.

Lata nastoletnie to okres, gdzie dziewczyna powinna cieszyć się swobodą, chodzić do szkoły, poznawać masę nowych ludzi, powinna przeżyć pierwsze zauroczenie. To wszystko jednak się nie spełnia, a młoda Dity musi przetrwać w obozie, gdzie nie ma żadnych praw, a pełno obowiązków, a każdy zły ruch może skończyć się bardzo źle. Czternastolatka jednak nie przejmuje się sytuacją, która ją spotkała. Młoda dziewczyna bierze z życia wszystko co może. Za cel obiera sobie pomoc w tajemnej szkole na terenie obozu. Stawia książki i naukę innych ponad swoje życie. Wierzy, że osiem tomów pozwoli ludziom przetrwać trudny okres.

Historia rodziny i przyjaciół opowiada o głębokiej wierze, nawet wtedy gdy nikt nie powinien jej posiadać. Nadzieja, którą posiadają osoby zamknięte w obozie, dodaje im siły. To opowieść o walce, ryzykowaniu życia, tęsknocie i marzeniach, których nie powinno się tracić w żadnej sytuacji. Ciężka praca, głód, choroby to codzienność, w której jest miejsce na rozmyślaniu o wolności i wyzwoleniu. 

Ocena utworu

Niesłychanie wzruszająca opowieść o ludziach, którzy nie mieli wyboru. Ich historia uderza w najczulsze miejsce w sercu. Dzięki takim opowieścią łzy napływają do oczu. Poznajemy tu wydarzenia z życia Dity, ale to nie tylko do niej odwołuje się książka, ale do wszystkich, którzy polegli walcząc o swój honor i godność. Po tę książkę powinni sięgnąć wszyscy, którzy są zainteresowani tematem holokaustu. To nie książka na jeden wieczór, o której można zapomnieć po tygodniu. W tej opowieści poznajemy moc książek, które są ostoją w tak trudnych momentach, jakie spotkały bohaterów.

Informacje o autorze


Antonia G. Iturbe pisze książki literatury dziecięcej. Pisarz i dziennikarz hiszpański oraz wicedyrektor gazety. Jest znany z książek takich jak “Inspektor Rudi i Chin Cy Kor. Tajemnica zaginionej mumii” oraz “Bibliotekarka z Auschwitz”.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com